e
sv

İkinci El Telefonlara Garanti Belgesi !


İkinci el cihazlara artan talep ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yeni kararname getirdi. Sıfır telefon fiyatlarının artan vergilerden dolayı artmasından dolayı kullanıcılar ikinci el telefon almaya yoğun ilgi göstermekte. Yoğun ilgiden dolayı kullanıcılar İkinci El Ürün alımlarında zaman zaman sıkıntılar yaşamakta. Bunlardan biriside garanti belgesi sorunu.Sabah Gazetesi tarafından aktarılan bilgiye göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı konuyla ilgilendi ve harekete geçti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yakın zamanda yönetmeliğe girecek olan düzenleme , genel olarak ikinci el cihazlar için yasal bir statü kazandırıyor.Çalışır durumlarda olan cihazların ekonomiye geri kazandırılmasını amaçlayan yönetmelik , oluşan mağduriyetleri de geride bırakmayı hedefliyor. Düzenlemeye kadar sizlerinde bildiği gibi ikinci el telefon alım satımında alıcı ve satıcı için herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Yeni düzenleme ile birlikte ikinci el elektronik ürünler artık ‘Yenilenmiş Ürün’ adıyla piyasada yerini alacak . Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınacak izinler ile ikinci el cihazlar için yenilenme noktaları oluşturulacak. Ürünler, bu merkezlerde tamir ve bakımı yapıldıktan sonra ‘Yenilenmiş’ ismini almaya hak kazanacak. Ayrıca ürünler yenilenme merkezlerinde paketlenecekleri ve sertifikalandıracakları için yasal bir sıfat kazanmakta.

Yenilenmiş ürünlerin satışı hakkında yönetmeliği ilgilendiren herhalde en büyük etmen garanti belgesi . Yönetmelik ile birlikte ‘Yenilenmiş Cihazlar’ birer garanti belgesine sahip olacak ve aynı zamanda yenilenme merkezlerinde ,tamir , bakım ve onarım hizmetleri sağlayabileceklerdir. Ayrıca yenilenmiş ürünlerin Türkçe Kullanım Kılavuzu olacak.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

İkinci El Telefonlara Garanti Belgesi !