e
sv

AMD, x86 İşlemci Sektöründe 2013’ten Bu Zamana En büyük Pazar Payına Sahip Oldu

AMD, son yıllarda attığı adımların karşılığını alıyor. Verilen son bilgilere göre AMD x86 işlemci pazarında 2013 beri ilk defa bu kadar pazar payın sahip oldu.

İntel’in işlemci sektöründeki liderliğini, yeni mimarisiyle ve fiyat/performans ürünleri ile sarsan AMD, çalışmalarının karşılığını tek tek almakta. Mercury Research’ün raporlarına göre AMD, 2013’ten beri x86 işlemciler açısından en büyük pazar payına ulaştı.

Mercury Research’ün diğer raporlarına göre ise AMD, Zen işlemci serisi ile geçmişteki başarılarını yakaladı. Ryzen ile EPYC serinin her bir nesilde başarısının artığı kanıtlanmış oldu.

2020 yılının ikinci çeyreğine göre verilmiş veriler açıklanırken AMD’nin genel olarak x86 işlemci segmentinde başarısı olduğu görüldü. AMD bu segmentteki pazar payının, 2013’ün 4. çeyreğinden bu zamana kadar en yüksek noktası olan %18,3’e ulaştı. Büyük şeyler başaran Ryzen 4000 Renoir seriside bu başarıda etkili oldu.

Mercury Research araştırmasında ulaşılan veriler ile AMD’nin verdiği veriler arasında az farklar olduğunu söylenebilir. Nedeni ise farklı kategorilerdeki işlemciler kullanılarak karar verilmekte.

AMD, geçtiğimiz yıl aynı dönemlere göre pazardaki payını %2,1 yükselterek %19,2’lik bir paya erişti. Mobil işlemci kısmında ise  payı %19,9 olan AMD, Sunucu kısmında %5,8 ve genel olarak x86 işlemci piyasasında %18,3 paya erişti.

AMD Ryzen Pro 3000 serisi işlemciler tanıtıldı! - Dijital ...

Aynı dönemlerde Intel’de yeni Comet Lake-H serisinide piyasaya sürmüştü. Satış rakamları ve birim göndermeleri ile AMD’yi geride bırakmayı başarmıştı. AMD Renoir’in sayesinde mobil işlemci payları üç katına çıktı.

Gelecek zamanlarda ise AMD Ryzen 4000 işlemciler Intel’in 10 nm Tiger Lake ile karşı karşıya gelecek. Intel’ın yeni işlemcileri AMD’nin gelişimini durdurabilecekmi ilerliyen günlerde piyasaya çıkan görebileceğiz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

AMD, x86 İşlemci Sektöründe 2013’ten Bu Zamana En büyük Pazar Payına Sahip Oldu